Zmiana opon na zimowe: co warto wiedzieć

chainsnow-tyres-1289621-m

Tegoroczna złota polska jesień zaskoczyła nas niespodziewanym spadkiem temperatur nawet do 1-2 stopni Celsjusza. I tak dobrze, że nie było przy tym opadów, bo mogłoby się okazać, że kierowcy są narażeni na większą ilość stłuczek spowodowanych tym, że wciąż jeżdżą jeszcze na oponach letnich. Większość kierowców może być zdziwiona, że na przełomie września i października ktoś życzliwy każe im myśleć o wymianie opon na zimowe. Przecież do zimy jeszcze szmat czasu!

Jednak sprawdzona zasada na temat terminu wymiany opon mówi, że należy się tym zająć wtedy, kiedy temperatury w ciągu dnia  spadają do 7 ° C. A to właśnie zaszło tego roku.     A nawet jeśli temperatury są dodatnie, to najdalej w połowie października można oczekiwać załamania pogody. W naszym klimacie nigdy nie wiadomo, kiedy zima nas zaskoczy, dlatego lepiej dmuchać na zimne i wymienić opony nieco wcześniej. Tym bardziej, że z roku na rok przybywa samochodów, a punktów wymiany opon wcale nie jest zbyt dużo. Z kolei kierowcy, którzy po raz pierwszy będą wymieniać opony na zimowe, mają szansę skorzystać z szerszej oferty w punktach sprzedaży niż w szczycie sezonu. Dlatego lepiej pomyśleć o tym wtedy, kiedy kolejki nie są jeszcze zbyt długie i nie wszystko zostało wykupione.

Jadąc w zimowej aurze na oponach zimowych mamy większe szanse na wyhamowanie przed ewentualną przeszkodą niż na oponach letnich. Istnieje tez mniejsze prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg, bo budowa tych opon powoduje, że przyczepność pojazdu do podłoża jest większa. Te korzystne dla kierowcy i pojazdu cechy spowodowane są tym, że do gumy, z której produkuje się opony zimowe dodawana jest krzemionka. Ponadto bieżnikowanie też wygląda nieco inaczej niż w oponach letnich ? jest wyraźniejsze, a nacięcia (tzw. lamelki) gęstsze. To wszystko powoduje, że parametry opon zimowych dają większe szanse na uniknięcie wypadku. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby po sezonie znów wrócić do opon letnich, bo te zimowe szybciej się zużywają w wysokich temperaturach.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: