Zasady odśnieżania samochodu

snowy-oslo-4-470390-m

Choć zima w tym roku nie należy do najsurowszych, to   był taki moment na przełomie stycznia i lutego, który dał się porządnie we znaki właścicielom samochodów.  Padający w nocy zamarzający deszcz zamienił drogi w lodowiska, a samochody pokrył grubą warstwą lodu.  Rano kierowcy nieźle musieli  się nagimnastykować , aby doprowadzić samochody do użytku.  Potem z kolei  opady  śniegu zamieniły rzadko używane pojazdy w białe pagórki.  Chociaż na razie pogoda przypomina bardziej kwiecień niż luty, chcemy przypomnieć zasady pielęgnacji wypożyczonego samochodu na wypadek powrotu zimy. Co w naszym klimacie wcale nie jest takie nieprawdopodobne.

Każdy kierowca powinien to wiedzieć,  że samochód poruszający się po drodze musi być w takim stanie, aby nie stwarzać zagrożenia  dla siebie i innych użytkowników dróg.  Zimą tym zagrożeniem może być ograniczenie widoczności kierowcy poprzez nieoczyszczone dokładnie szyby i  lusterka.  Również światła zasłonięte przez warstwę śniegu nie będą spełniać swej funkcji.  Przepisy wymagają też, aby widoczna była tablica rejestracyjna.  Nie dopełnienie tych zasad,  grozi mandatem w wysokości 500 zł.

Z tego względu,  pielęgnacja wypożyczonego samochodu, który został oblodzony lub zasypany przez śnieg, powinna polegać na,  w  miarę delikatnym, usunięciu zbędnych warstw.  Podstawą jest miotełka do zmiatania śniegu oraz skrobaczka do usuwania lodu.  Aby łatwiej było sięgać, do dużych samochodów przyda się miotełka z teleskopową rączką oraz uchwytem posiadającym rękawicę. Zamiast dość pracochłonnej w użytkowaniu skrobaczki można posłużyć się odmrażaczem do szyb, jednak przy silnym mrozie nie zawsze zdaje on egzamin. Konieczny jest jednak odmrażacz do uszczelek, a dokładnie do usuwania lodu z piór wycieraczek.  Nie można też zostawiać ?czapy śniegu? na dachu ani na karoserii. Pamiętajmy też, aby silnik był wyłączony podczas akcji ?odśnieżania?.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: