Wakacje na Malcie: charakterystyka plaż

Wakacje na Malcie
Wakacje na Malcie kojarzą się głównie z plażą i morzem. Niezależnie od tego czy plaża jest dla nas głównie miejscem do błogiego wylegiwania się, czy miejscem do uprawiania sportów wodnych, na Malcie znajdziemy miejsce, które będzie odpowiadać naszym upodobaniom.

Wśród turystów najpopularniejsze są niewątpliwie plaże piaszczyste, a tych na Malcie i sąsiednich wyspach znajdziemy całe mnóstwo. Dwie najpopularniejsze plaże Malty mieszczą się w północno-zachodniej części wyspy w pobliżu miejscowości Manikata. Plaża Golden Bay, której nazwa doskonale oddaje jej charakter, jest dużą piaszczystą plażą położoną we wspomnianym rejonie. Plaża posiada rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, w formie leżaków i plażowych kafejek. W sezonie jest również patrolowana przez ratowników. Niestety duża popularność oznacza, że w szczycie sezonu na plaży jest duży tłok. Na południe od Golden Bay leży mniejsza i znacznie mniej zatłoczona plaża Ghajn Tuffieha, położona w malowniczej zatoce. 

Popularne plaże znajdują się również we wschodniej, gęściej zamieszkałej części wyspy. W miejscowości Sliema, leżącej na północ od stolicy Malty, wzdłuż skalistego nabrzeża biegnie trzykilometrowa promenada, przy której znajdują się liczne kafejki i restauracje. Nieco dalej na północ, w miejscowości Paceville znajdziemy piaszczystą plażę nad zatoką imienia św. Jerzego. Część plaży dostępna jest wyłącznie dla gości pobliskiego hotelu Intercontinental, reszta jest dostępna publicznie. Plaża mieści się w centrum ruchu turystycznego, co oznacza że w pobliżu znajdują się dziesiątki obiektów gastronomicznych i kulturalnych, takich jak kina czy kluby. Niestety oznacza to również duży tłok w trakcie sezonu, dlatego też osoby chcące uniknąć tłumów powinny wybrać się w mniej uczęszczaną część wyspy.

Znacznie mniej uczęszczana jest skalista plaża St. Peter?s Pool, znajdująca się na Półwyspie Dalimara w południowo-wschodniej części Malty, kilkanaście kilometrów na południe od Valetty. Okolica jest znacznie mniej zaludniona i znacznie mniej uczęszczana przez turystów, niż środkowa część wschodniego wybrzeża. Na plaży nie znajdziemy co prawda piasku, ale płaskie, skaliste nabrzeże pozwala na swobodne opalanie się. Jest to plaża przede wszystkim dla osób lubiących popływać, należy jednak zachować ostrożność gdyż jest ona niestrzeżona a woda przy brzegu jest dość głęboka. Pływanie przy złej pogodzie może być więc niebezpieczne. W okolicy brak jest również typowej infrastruktury turystycznej, choć dla osób szukających spokoju będzie to niewątpliwie zaleta.

Naszych wakacji na Malcie nie musimy spędzać w całości na głównej wyspie. Byłby to zresztą duży błąd, bo na leżącej na północ od Malty wysepce Comino znaleźć możemy najpopularniejsze na całym archipelagu miejsce do kąpieli, określane jako Błękitna Laguna. Nazwa mówi sama za siebie. Woda jest w tym miejscu płytka i kryształowo przejrzysta, niestety atrakcyjność miejsca pociąga za sobą również tłumy.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: