Tylko wygoda czy ideologia – koszulki z nadrukami również dla kobiet

koszulki_z_nadrukami

Tak jak spodnie w pewnym momencie przestały być strojem zarezerwowanym wyłącznie dla mężczyzn, również T-shirty, wcześniej będące bielizną dla żołnierzy, a w latach 50 i na początku lat 60 ubiegłego wieku również codziennym, ale męskim strojem, w pewnym momencie zostały zauważone przez kobiety. Właściwie ich rola czegoś w rodzaju tablic, na których zaczęto umieszczać hasła ideologiczne, zaczęła się pod koniec lat 60-tych, kiedy popularny stał się ruch hippisowski. Ruch ten oznaczający „życie dniem dzisiejszym” (hip – angielskie słowo „być na bieżąco”), sprzeciwiał się światu ludzi dorosłych z ich hipokryzją i narzucaniem konwencjonalnych ram, również w sferze ubioru. Dlatego obok gładkich dotąd T-shirt-ów pojawiły się koszulki z nadrukami, które często zawierały aktualne hasła lub symbole ideologiczne (np. znak pokoju – pacyfa – przeciwstawiający się wojnie w Wietnamie).

Również dziś każdy może wybrać sobie koszulki nawiązujące do różnych ideologii mniej lub bardziej słusznych. Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, na niektórych koszulkach z nadrukami pojawiło się hasło „Tak dla Europy”, często można spotkać osoby noszące koszulki z Che Guevarą. O gusty nie należy podobno się spierać, ważne tylko, aby osoba zakładająca tego typu koszulkę o tematyce ideologicznej, była świadoma, co na swojej piersi propaguje. Może bowiem któregoś dnia spotkać się z nieprzychylnym odbiorem swojego stroju przez innych przechodniów.

Również panie zasmakowały w wygodnych T-shirtach, na których lubią nosić nadruki „koncertowe”, propagować dzieła sztuki, albo podkreślać w żartobliwy sposób własne zalety, np. „To nie plotka, jestem słodka” czy ambitny plan na życie:  „I want: to be rich, to be famous, to be glam, to be pop, to be me”.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: