Samochodem po wiejskich drogach

1425239_road_and_gums

Zarówno miasto jak i wieś mają swoje wady i zalety jeśli będziemy rozważać je jako docelowe miejsce zamieszkania. Niewątpliwie miasto, oznacza więcej możliwości na znalezienie zatrudnienia, skorzystanie z oferty kulturalnej typu kino, teatr czy opera. Oznacza  więcej szkół, uczelni, centrów handlowych. Z drugiej strony wadą jest większa anonimowość mieszkańców, trudności z dotarciem do wybranego miejsca, czy choćby hałas i zanieczyszczenie powietrza. Tu z kolei uprzywilejowani są mieszkańcy wsi oddychający świeżym powietrzem, uprawiający ekologiczne warzywa w ogródku czy zanurzeni w wiejskiej społeczności (ale i narażeni na plotki i ostracyzm społeczny).

Jeśli te dwa miejsca będziemy rozpatrywać z punktu widzenia posiadania samochodu na wsi bądź w mieście, to chyba bardziej potrzebny jest on mieszkańcom wsi. Wprawdzie obszar miasta jest zwykle duży i z jednego krańca na drugi jest dość daleko, ale nawet bez samochodu można się po nim w miarę szybko przemieszczać. Pomaga w tym  zorganizowana komunikacja miejska oraz  taksówki, które można wezwać telefonicznie. Na wsiach już na to nie można liczyć. Poza tym często się zdarza, że mieszkańcy wsi chcąc zrobić większe zakupy, czy skorzystać z oferty kulturalnej muszą pokonać sporo kilometrów. Z tego punktu widzenia samochód na wsi jest właściwie niezbędny.

Jeśli w dodatku mieszkaniec wsi  jest rolnikiem prowadzącym duże gospodarstwo rolne, to oprócz samochodu osobowego potrzebny jest mu zwykle również samochód dostawczy do przewożenia płodów rolnych robienia większych zakupów potrzebnych do produkcji rolnej (pasze, nawozy, narzędzia itp.).

Jeszcze przed wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej, przy kupnie samochodu na użytek wiejski zwracało się dużą uwagę na podwozie ? samochody terenowe były znacznie bardziej funkcjonalne niż osobowe. Przyczyną był oczywiście stan dróg na wsiach ? niektóre z nich nie były nawet utwardzone. Teraz podobne sytuacje zdarzają się niewątpliwie rzadziej, choć wciąż jeszcze występują.  Za to pojawili się amatorzy zarówno na wsiach jak i w mieście, którzy chcąc podnieść sobie poziom adrenaliny szaleją samochodami terenowymi po lasach i polach.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: