Kto stanowi większe zagrożenie na drodze: kobiety czy mężczyźni?

woman-in-the-car-164256-m

Dość popularne są różne dowcipy krążące na temat tego, jak kiepsko za kierownicą radzą sobie kobiety.  Już na wstępie, podczas kursu na prawo jazdy podobno są daleko  w tyle w stosunku do mężczyzn, którzy zwykle już od dzieciństwa interesują się motoryzacją. No bo nie znają się ani nie interesują zbytnio budową samochodu (oczywiście są wśród kobiet wyjątki pod tym względem).  Zwykle nie trenowały w dzieciństwie prowadzenia dziecięcych samochodzików ani gokartów,  więc kontakt z kierownicą, sprzęgłem i skrzynią biegów stanowi dla nich nowość.  Ponadto w porównaniu z mężczyznami mają ponoć gorszą orientację w przestrzeni, co może sprawiać, że trudniej im będzie trafić do celu.  Są mniej pewne siebie i , szczególnie na początku swojej przygody z samochodem jeżdżą bardzo ostrożnie.

Tylko czy z tego powodu  „ostrożnej jazdy”  wypożyczalnia samochodów  w Katowicach,  wypożyczalnia samochodów w Warszawie  czy Krakowie powinna ustalać jakieś wygórowane stawki, gdy po samochód zgłosi się do nich kierowca płci żeńskiej?  Czy statystyki również mówią o tym, że kobiety są gorszymi kierowcami niż mężczyźni?  Gdyby polegać na statystykach mówiących o tym ile wypadków  na drodze powodują kobiety,  a ile mężczyźni, to właściciele wypożyczalni samochodów w Katowicach lub gdziekolwiek indziej powinni raczej dawać paniom zniżki. Przykładowo w 2012r. to panowie byli sprawcami blisko 75% wypadków, częściej też wpadali w poślizg niż kobiety kierowcy .

Można to dość prosto wytłumaczyć.  Czując się pewnie za  kierownicą, panowie bardzo często  szarżują na drodze. Jeżdżą ze zbyt dużą prędkością, wyprzedzają nierzadko na trzeciego, chcą pochwalić się przed innymi użytkownikami dróg, jakie mają szybkie i wspaniałe samochody.  Nierzadkie są też przypadki powadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.  Oczywiście nie można tej tezy uogólniać na wszystkich panów, ale na pewno brawura leży bardziej w męskim niż damskim charakterze.  A akurat brawura na drodze może stanowić zagrożenie nie tylko dla danego kierowcy, ale i dla pozostałych użytkowników dróg.  Czasem lepiej jechać ostrożniej,  ale bezpiecznie dotrzeć do celu.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: