Gdzie i dlaczego spędzić wakacje na Sycylii

Wakacje na Sycylii

Sycylia jest największą wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, wchodzi w skład Włoch i położona jest tuż na południe od apenińskiego ?buta?. Wielu osobom nazwa ?Sycylia? nie kojarzy się ze słońcem i śródziemnomorskimi plażami, lecz raczej z filmem ?Ojciec Chrzestny?. Jest to opinia dość krzywdząca, choć z drugiej strony dodaje wyspie pewnego powabu i charakteru, o którym inne popularne lokalizacje turystyczne nie mogą nawet pomarzyć.

Mimo tego Sycylia jest bez wątpienia niezwykle atrakcyjnym celem urlopowych wojaży, a spędzenie wakacji na Sycylii niewątpliwie dostarczy wspomnień na całe życie. Jak na śródziemnomorską wyspę przystało, Sycylia posiada dziesiątki plaż, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić wakacje na Sycylii. Naturalnie plaża i morze to nie tylko wylegiwanie się na słońcu, ale również możliwość uprawiania bardziej aktywnego wypoczynku. Wiele nadbrzeżnych rejonów przyciąga wielbicieli windsurfingu czy kitesurfingu.

Nudzić nie będą się również zwolennicy turystyki pieszej, czy rowerowej. Nad wyspą góruje czynny wulkan Etna, w rejonie którego utworzono park narodowy. Oprócz lokalnej fauny i flory, zobaczyć można w nim również szereg wulkanicznych jaskiń oraz wiele innych tworów geologicznych powstałych w wyniku aktywności wulkanu. Aktywność ta trwa zresztą po dziś dzień. Etna ma pięć kraterów, z których cały czas wydobywa się lawa. Erupcje wulkanu mają miejsce regularnie, zazwyczaj nie są jednak zagrożeniem dla okolicznych terenów. Piękną przyrodę znajdziemy również na wyspach otaczających Sycylię. Wyspy Liparyjskie, zwane również Wyspami Eolskimi to wulkaniczny archipelag położony na północ od Sycylii. Ze względu na swój unikatowy przyrodniczy i geologiczny charakter, archipelag został w całości wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyspy posiadają rozbudowaną infrastrukturę turystyczną i stanowią alternatywę dla wypoczynku na samej Sycylii.

Tak jak cały basen Morza Śródziemnego, Sycylia posiada bogatą historię sięgającą głębokiej starożytności. Swoje piętno odcisnęli na niej Grecy, Rzymianie, Fenicjanie a później także Bizantyjczycy, a nawet Arabowie. Liczące kilka tysięcy lat dziedzictwo kulturowe wyspy sprawiło, że roi się ona od zabytków wywodzących się z różnych okresów i odznacza się unikatową mieszaniną stylów architektonicznych. W stolicy wyspy Palermo znajdziemy zarówno średniowieczny normański pałac, jak i zabytki architektury arabskiej. Obok ruin greckich świątyń i rzymskich amfiteatrów, na Sycylii znajdziemy również bogatą spuściznę późniejszych epok ? barokowe i średniowieczne kościoły, wille i pałace.

Z uwagi na różnorodność atrakcji i dużą powierzchnię Sycylii, trudno jest dokładnie określić, w którym rejonie wyspy powinniśmy się zatrzymać. Osoby nastawione na zwiedzanie zabytków powinny zatrzymać się w którymś z historycznych miast ? Palermo, Katanii bądź Syrakuzach. Nie musimy oczywiście trzymać się jednego miejsca, ani też koniecznie zatrzymywać się w rejonie wybrzeża. Wyspa jest na tyle duża, że wakacje możemy spędzić również w jej centralnej części. Takie rozwiązanie mogą wybrać na przykład koneserzy wina czy sztuki kulinarnej, gdyż w górzystej, środkowej części wyspy najłatwiej będzie skosztować lokalnych specjałów w przystępnych cenach.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis: