Czy młody kierowca może wynająć każdy samochód w każdej wypożyczalni samochodów

Rozwój motoryzacji w Polsce sprawił, że widok samochodu na ulicy  nie jest już żadnym wyjątkowym zjawiskiem, wręcz przeciwnie, czasem ich nadmiar nas przytłacza i zmusza do tracenia mnóstwa  czasu w korkach ulicznych.  Wobec powszechności kredytów posiadanie samochodu to również normalna sprawa, dostępna nawet tym niezbyt dobrze sytuowanym obywatelom naszego kraju.

Samochody dla każdego

Inna rzecz, że czasem łatwiej jest kupić samochód, niż go później utrzymać, czyli opłacić ubezpieczenie OC, obowiązkowe przeglądy techniczne oraz kupić paliwo do codziennej eksploatacji. Nie zmienia to faktu, że dla młodego pokolenia  samochód to przedmiot codziennego użytku i coraz wcześniej młodzi ludzie zapisują się na kurs prawa jazdy kategorii B.

Przepisy są jednak nieubłagane i kurs na prawo jazdy można rozpocząć dopiero po osiągnięciu pełnoletniości, czyli 18 lat.  Jeśli taki młody kierowca zda egzamin, uprawniający do prowadzenia samochodu, to może niemal natychmiast po odebraniu prawa jazdy wyruszyć w podróż samochodem własnym lub pożyczonym od osoby prywatnej.

Jednak warunki wynajmu samochodu z wypożyczalni mówią, że nie każdy samochód jest dostępny dla takiego młodego kierowcy.  Przede wszystkim przed udaniem się do wypożyczalni dobrze jest sprawdzić, jakim konkretnym warunkom wynajmu samochodu będziemy podlegać, korzystając z danej wypożyczalni.

W niektórych wypożyczalniach, aby móc wypożyczyć samochód, trzeba mieć ukończone co najmniej 21 lat. A w przypadku pewnych grup samochodów nawet więcej.

  • I tak dla samochodów grupy A i B, takich jak Panda, Aygo, Yaris czy Punto wystarczy mieć 21 lat i prawo jazdy, aby móc je wypożyczyć.
  • Wiek 23 lata wymagany jest przy samochodach klasy C, takich jak Bravo, Fabia albo Focus.
  • A najwyższa klasa ? D, np. Mondeo, Octavia, Passat to samochody, do których prowadzenia trzeba mieć co najmniej 25 lat. Ponadto każdy ?Młody kierowca?, czyli taki do 25 lat, obciążany jest przez wypożyczalnię dodatkową opłatą w wysokości 8 euro za dobę najmu (ale nie więcej niż 120 euro), na poczet ryzyka związanego z  wiekiem.

 

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: